Достапни линкови

logo-print

УПОЗ најави кривични ако штрајкувачите добијат помала плата


Синдикатот на УПОЗ најави дека ќе покрене кривични пријави против претседателите на судовите кои на вработените во судската администрација ќе им исплатат само 60 проценти од платата поради штрајк. Синдикатто смета дека одлуката на Судскиот буџетски совет е противуставна и противзаконска и претставува обид да се скрши штрајкот во судската администрација.

Судските административци бараат и тие да имаат право на надоместоци на плати.

XS
SM
MD
LG