Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја го прекинува каналот за комуникација со САД


Северна Кореја соопшти дека ќе затвори еден од последните канали за комуникација со САД како одговор на воведените санкции кон лидерот Ким Јон Ун. Државната новинска агенција јави дека властите во Северна Кореја им пренеле на САД дека ќе го прекинат контактот преку каналот на ОН во Њујорк преку кој комуницирале дипломатите. Пјонгјанг соопшти дека отсега за сите отворени прашања ќе се постапува како во време на војна, а тоа ќе се однесува и на Американците уапсени во Северна Кореја. Претходно САД го стави севернокорејскиот лидер и уште 10 други политичари од земјата на црната листа поради кршење на човекови права.

XS
SM
MD
LG