Достапни линкови

logo-print

Ирански пратеник преживеа обид за атентат


Иранскиот пратеник Хешматола Фалахпише прежиевал обид за атентат во провинцијата Керманшах на западот на земјата, јавуваат иранските новински агенции.

Возачот на автомобилот загинал откако бил отворен оган кон возилото, се наведува во извештаите. Други негови колеги пратеници тврдат дека напаѓачите припаѓале на Партијата за слободен Курдистан, иранско-курдска група со блиски релации со Курдската работничка партија.

Минатите недели иранските сили се судрија со курдските бунтовници на северозападот на земјата.

XS
SM
MD
LG