Достапни линкови

logo-print

Полска го ратификува протоколот за Црна Гора во НАТО


Полскиот парламент синоќа едногласно го усвои протоколот за пристапување на Црна Гора во НАТО. Овој документ досега го имаат ратификувано Исланд, Словенија, Унгарија, Словачка, Албанија и Бугарија. Пристапниот протокол е во фаза на разгледување и во американскиот Конгрес, додека британската влада најави дека би можело тој да биде ратификуван наесен. Кога сите 28 членки на НАТО ќе го сторат тоа, тогаш Црна Гора и формално станува полноправна членка на Алијансата. На претстојниот самиот во Варшава неделава Црна Гора ќе има статус на посматрач.

XS
SM
MD
LG