Достапни линкови

logo-print

Најмалку 43 загинати во поплавите во Пакистан


Властите во Пакистан велат дека најмалку 43 луѓе загинале во поплавите во северниот дел на земјата, во близина на границата со Авганистан. Портпаролот на телото за управување со катастрофи на провинцијата Кибер Паштунхва, Латифур Рехман рече дека 41 лице загинало во селото Арсун и оти жителите не добиле предупредување за евакуација, пред да надојдат водите во населбата. Поплавите во текот на ноќта беа предизвикани од силните монсунски дождови кои почнаа во текот на вчерашниот ден.

XS
SM
MD
LG