Достапни линкови

logo-print

Американски суд ненадлежен за тужбата на Турција против Ѓулен


Американскиот суд се прогласи за ненадлежен и ја одби тужбата на Турција против муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој е жесток противник на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Ѓулен, некогашен близок соработник на Ердоган, денес живее во своеволен егзил во Пенсилванија. Судот ја отфрли тужбата со образложение дека судска постапка за дело сторено во Турција, не може да биде водена во САД. Турските власти го обвинуваат Ѓулен за тероризам, за „насилен обид за уривање на турската република“ и за „политичка шпионажа“. Ѓулен ги негира сите овие обвиненија.

XS
SM
MD
LG