Достапни линкови

logo-print

Македонските ракометари на Светското првенство


Машката ракометна репрезентација на Македонија ќе биде дел од Светското првенство кое на почетокот на следната година ќе се одржи во Франција. Македонија во Скопје го доби реванш дуелот во баражот против Чешка со седум голови разлика 34:27, со што ја анулира негативата од шест голови по првиот меч одигран во Злин, што заврши со резултат 28-22. Најефикасен во македонската селекција беше дејан Манасков со 11 гола, а капитенот Кирил Лазаров средбата ја заврши со 8 гола. Овој натпревар беше последен за долгогодишните репрезентативци Филип Миркуловски и Наумче Мојсоски, во репрезентацијата која сега ќе има повеќе време комплетно да се подмлади, пред новиот настап на завршницата на Мундијалот во Франција.

XS
SM
MD
LG