Достапни линкови

logo-print

Рускиот министер за спорт се извини за допинг скандалот


Министерот за спорт на Русија Виталиј Мутко се извини поради допинг скандалот на неговата земја и издаде молба на спортистите од Русија да им биде дозволено да се натпреваруваат на претстојните Олимписки игри во Рио де Жанеиро. Тој за британскиот Сандеј тајмс изјави дека станува збор за сериозни грешки кои биле направени од раководството на федерацијата, заедно со спортисти и тренери и оти Русија се срами од нив. Во моментов на Русија и е забрането да учествува на сите атлетски настани откако независна комисија на Светската антидопинг агенција откри раширена употреба на допинг, на помалку од три месеци пред одржувањето на Олимписките игри во Рио.

XS
SM
MD
LG