Достапни линкови

logo-print

Трамп бара обединување на Републиканската партија


Доналд Трамп се сретна со избраниот лидер на Републиканската партија Пол Рајан во обид за обединување на партијата пред претседателските избори во Соединетите држави. Милијардерот од Њујорк сака да ја добие номинацијата на републикански кандидат за изборите за Белата куќа во ноември годинава. Меѓутоа, некои републикански лидери, вклучувајќи ги поранешните претседатели Џорџ Буш и Џорџ Буш помладиот, страхуваат дека антиимигрантските, антимуслиманските и сексистички ставови на Доналд Трамп би можело да значат катастрофа за партијата. Сепак, по средбата на Трамп со Рајан кој е спикер на Претставничкиот дом беше соопштено дека тие ќе работат заедно и покрај разликите.

XS
SM
MD
LG