Достапни линкови

logo-print

Обама на состанок со европските лидери


Американскиот претседател Барак Обама го почнува последниот ден од неговата последна посета на Германија како претседател со обиколка на светски најголемиот индустрискиот саем во Хановер. Тој притоа ќе биде придружуван од германската канцеларка Ангела Меркел. Пред Германија, Обама престојуваше во Саудиска Арабија и Британија, а оваа турнеја доаѓа пред самитот на НАТО во јули во Варшава. По говорот на индустрискиот саем Обама и Меркел ќе имаат состанок со францускиот претседател Франсоа Оланд, и со премиерите на Британија и Италија Матео Рензи и Дејвид Камерон. Овој мини самит ќе биде посветен на начините за решавање на проблемите со кои се соочува светот.

XS
SM
MD
LG