Достапни линкови

logo-print

Руски авиони нападнале позиции на Фронтот Нусра во Сирија


Руското министерство за одбрана соопшти дека воени авиони нападнале позиции на Фронтот Нусра во близина на сирискиот град Алепо. Со тоа, како што е оценето, бил спречен обид на оваа исламистичка организација поврзана со Ал Каеда да покрена офанзива во регионот. Според министерството, стотици милитанти извршиле напад врз курдските борци во Алепо, при што убиле 18 цивили. До ова дојде откако Фронтот Нусра ја потврди смртта на Абу Фирас ал Сури, една од водечките фигури во организацијата во американски воздушен напад во провинцијата Идлиб.

XS
SM
MD
LG