Достапни линкови

logo-print

Инсталирана купола на новиот православен центар во Париз


Главната златна купола беше подигната на местото на новата руска православна катедрала која се гради во главниот град на Франција, Париз. Религиозни и политички личности денска се собраа да гледаат како беше поставувана куполата кој тежи осум тони. Пред да биде завршен проектот во октомври, треба да бидат подигнати уште осум куполи. Катедралата е само дел од рускиот православен културен и духовен центар кој чини 90 милиони евра и кој вклучува училиште, библиотека и изложбени простории. Центарот ќе биде во рамките на руското Министерство за надворешни работи и ќе има дипломатски статус.

XS
SM
MD
LG