Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција ќе присуствува на мировните преговори


Главната сириска опозициска група објави дека ќе присуствуваат на мировните преговори закажани за 14 март, неколку часа откако Русија соопшти дека на преговорите ќе присуствуваат и претставници на сириската власт. Опозицискиот преговарачки Комитет се состои од повеќе опозициски групи. Тие се согласија да бидат дел од состанокот во Женева под покровителство на ОН и соопштија дека ќе се фокусираат на формирање на преодна влада која ќе има целосна извршна власт. Тие инсистираат дека сегашниот сириски претседател Башар ал Асад нема да има место во идната влада, иако Русија, Иран и други поддржувачи на Асад велат дека за неговата судбина треба да се одлучува на избори.

XS
SM
MD
LG