Достапни линкови

logo-print

Стапи во сила примирјето во Сирија


Договорот за прекин на судирите почна денеска да се спроведува во Сирија со како што се јавува мали прекршувања во првите часови. Набљудувачката мисија на Обединетите нации забележала само еден инцидент во западна Сирија, откако на полноќ стапи во сила примирјето и покрај тоа што во текот на денот имаше интензивно бомбардирање на позиициите на бунтовниците во близина на главниот град Дамаск и во северниот град Алепо.

Прекинот беше договорен од Соединетите Американски држави и Русија и ќе биде набљудуван од тие две земји преку центрите во Латакиа, Вашигтон, Москва, Аман и Женева.

XS
SM
MD
LG