Достапни линкови

logo-print

Притвор за пет пратеници во Косово


За петмина пратеници од косовскиот парламент суд во Приштина одреди притвор од 30 денови, а мерката јавување во полиција е одредена за четворица. Членовите на опозицијата нагласуваат дека таквите одлуки нема да ги спречат од нивните цели во одбрана на Косово. Мерките се одредени за пратениците во врска со инцидентот за време на седницата на парламентот кога беа фрлени во три наврати солзавци, а полицијата приведе 10 пратеници.

XS
SM
MD
LG