Достапни линкови

logo-print

Над 40 убиени исламисти во бомбардирање во Либија


Илустрација

Илустрација

Околу 40 луѓе беа убиени во воздушни напади врз милитанти кои се сомничат дека се членови на Исламската држава во куќа во градот Сабрата, во близина на главниот град на Либија, Триполи. Градоначалникот на Сабрата рече дека рано утринава била бомбардирана зграда во која живееле „странски работници“. Тој рече дека има 41 загинати и шест ранети. Њујорк тајмс, повикувајќи се на „западни претставници“, објави дека воздушните напади биле извршени од американски воени авиони. Цел на нападот бил Нуредин Чучане, осомничен за вмешаност во два терористички напади во Тунис во 2015 година, но не се знае дали бил убиен во нападот.

XS
SM
MD
LG