Достапни линкови

logo-print

Ај Вевеј ќе постави споменик посветен на мигрантите


Кинескиот уметник Ај Вејвеј најави дека ќе постави меморијален споменик на грчкиот остров Лезбос во чест на бегалците, од кои голем број загинаа обидувајќи се да стигнат до Европа.

- Многу луѓе ги загубија животите под ударите на брановите, потребен ни е споменик, посочи Ај.

Тој додаде дека веќе отворил студио на Лезбос, додавајќи оти многу негови студенти учествуваат во проектот.

Ај на почетокот од неделата ги посети бегалците на Лезбос

XS
SM
MD
LG