Достапни линкови

logo-print

Српските новинари на протест против министерот за одбрана


Новинарите во Србија одржаа протести на кои бараа премиерот Александар Вучиќ да го одржи ветувањето дека ќе го отпушти министерот за одбрана Братислав Гашиќ. Вучиќ пред две недели најави дека ќе го смени Гашиќ поради неговиот сексистички коментар упатен кон една новинарка, но тој се уште е на функцијата. Протестите кои се одржаа доцна синоќа низ неколку градови во земјата беа под мотото „Новинарите не клечат“.

XS
SM
MD
LG