Достапни линкови

logo-print

Амбасадорите на ЕУ се согласија за санкциите врз Русија


Амбасадорите на ЕУ се согласија за продолжување на економските санкции против Русија за дополнителни шест месеци поради улогата на земјата во конфликтот во Украина. Согласно договорот санкциите против Русија ќе траат до 31 јули наредната година. Санкциите се однесуваат на финансискиот, нафтениот и воениот сектор, како и против личности поврзани со конфликтот во Украина. Препораката на амбасадорите треба да биде ратификувана в понеделник.

XS
SM
MD
LG