Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе ги продолжи санкциите против Русија


ЕУ ќе ги продолжи економските санкции врз Русија за дополнителни шест месеци на наредната средба на амбасадорите на земјите членки на 21 декември, соопшти претставник на Унијата за Радио Слободна Европа. Санкциите ќе бидат продолжени до 31 јули наредната година.

Барањето за продолжувањето на санкциите беше блокирано минатата недела на средбата на министрите за надворешни работи на ЕУ кога Италија побара дебата на високо политичко ниво. Санкциите беа воведени во септември минатата година како одговор на руската анексија на Крим и улогата на Москва во конфликтот во источна Украина.

XS
SM
MD
LG