Достапни линкови

logo-print

Косовскиот премиер ја повика опозицијата на дијалог


Косовскиот премиер Иса Мустафа

Косовскиот премиер Иса Мустафа

Косовскиот премиер Иса Мустафа денеска повторно ја повика опозицијата на дијалог за да се изнајде решение за кризата во земјата. Според него, решението треба да се најде во согласност со законот, Уставот и правилникот за работа на косовскиот Парламент. Тој смета дека најдобро е тоа да се направи со Собранието на Косово каде сите пратеници како претставници на народот можат да ги изнесат своите забелешки, сугестии и предлози.

Американскиот државен секретар Џон Кери во текот на вчерашната кратка посета на Приштина порача дека „на солзавецот не му е местото во Парламентот“, и дека формирањето на Специјален суд за воените злосторства на ОВК ќе ја стабилизира ситуацијата во Косово.

XS
SM
MD
LG