Достапни линкови

logo-print

Русија повика да не се патува во Турција


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска им препорача на државјаните на земјата да не патуваат во Турција од било која причина, откако турската војска собори руски борбен авион. Говорејќи во Сочи, тој нагласи дека ја откажува утрешната посета на Турција. Според него, заканата од тероризам во Турција не е помала од онаа во Египет, каде руски патнички авион минатиот месец беше соборен во бомбашки напад.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави Турција и забила нож во грб на Русија и предупреди дека тоа ќе има сериозни последици врз билатералните односи меѓу двете земји. Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека неговата земја има право да ги преземе сите мерки против нарушувањето на границите.

XS
SM
MD
LG