Достапни линкови

logo-print

Успехот на самитот за климата зависи од светските лидери


Бан Ки Мун

Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун изјави дека клучните прашања која останаа нерешени пред самитот за климатските промени во Париз биле преголем предизвик за преговарачите. Затоа тој побара од светските лидери да покажат поголема одговорност со цел да успее самитот што на 30 овој месец почнува во Париз. Тој додаде дека до крајот на минатиот месец своите национални планови за климатските промени ги поднесоа 155 земји, но оти останале нерешени прашањата за финансиската помош на земјите во развој за да го намалат испуштањето штетни гасови во атмосферата.

XS
SM
MD
LG