Достапни линкови

logo-print

Ердоган повика да се почитува исходот од изборите


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го повика целиот свет да ја почитува волјата на турскиот народ по парламентарните избори во земјата на кои победи неговата Партија на правдата и развојот. Според него, волјата на нацијата се покажала во корист на стабилноста. Тој повика на единство и сите да бидат браќа и едно во Турција. Партијата на правдата и развојот освои речиси 50 насто од гласовите, доволно за да го има мнозинството во парламентот со 550 места.

XS
SM
MD
LG