Достапни линкови

logo-print

Талибанците освоиле делови од Кундуз


Во извештаите од северен Авганистан се вели дека талибанските борци заземале делови од главниот град на провинцијата Кундуз, по неколкучасовни борби со безбедносните сили. Провинциската полиција соопштува дека милитантите по нападот заземале голем број на владини згради, вклучително болница и судска зграда. Владините претставници велат на двете страни има жртви и дека во градот се испратени засилувања. Претходно властите соопштија сека 20 Талибанци биле убиени, а загинале и тројца авганистански полицајци.

XS
SM
MD
LG