Достапни линкови

logo-print

Кралицата Елизабета најдолго на британскиот трон


Кралицата Елизабета Втора

Кралицата Елизабета Втора

Кралицата Елизабета Втора денеска стана британски монарх со најдолг стаж на тронот. Претходно рекордот го држеше нејзината прабаба кралицата Викторија која на престолот беше 63 години и седум месеци. Премиерот Дејвид Камерон изјави дека милиони Британци ќе го прослават овој “историски момент“. „Преку 63 години, Нејзиното Величество е симбол на стабилност во свет на постојани промени“, изјави Камерон. Кралицата ќе го прослави настанот во Шкотска каде што е на одмор со нејзиниот сопруг принцот Филип кој е со неа за време на целото нејзино владеење. 89 годишната кралица го наследи тронот по смртта на нејзиниот татко кралот Џорџ Шести.

XS
SM
MD
LG