Достапни линкови

logo-print

Кери во Катар за нуклеарниот договор со Иран


Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во Катар каде што со тамошните лидери ќе разговара за договорот на големите светски сили со Иран за нуклеарната програма на таа земја. Кери претходно престојуваше во Египет каде што исто така зборуваше во прилог на договорот постигнат во минатиот месец во Виена. Арапските земји се загрижени, посебно оние каде што на власт се сунитските муслимани дека Иран кој е главно шиитски ќе го зголеми неговото влијание во регионот. Во Каиро Кери призна дека иранската улога во целост била негативна, но оти тоа може да биде поправено токму со новиот нуклеарен договор.

XS
SM
MD
LG