Достапни линкови

logo-print

Истополови бракови дозволени на цела територија на САД


Врховниот суд на САД денеска одлучи дека двојките од ист пол имаат право да стапат во брак, каде било во САД. Досега истополовите двојки можеа да стапат во брак во 36 држави и областа Колумбија. Со денешната одлука на Судот и останатите 14 држави ќе мора да престанат да забрануваат истополови бракови. Одлуката е кулминација на две децениските судски спорови околу бракот и правата на хомосексуалците. Американскиот претседател Барак Обама ја поздрави одлуката на Врховниот суд.
„Денеска е голем чекор на нашиот пат кон еднаквоста. Отсега истополовите парови имаат право да стапат во брак, исто како и сите други“, напиша Обама на Твитер.

XS
SM
MD
LG