Достапни линкови

logo-print

Групи лојални на ИД преземаа делови во провинцијата Кундуз


Авганистанските безбедносни сили соопштија дека се подготвуваат да преземат контранапад денеска во областа на северната провинција Кундуз која беше заземена од талибанските борци и централно азиските милитанти, групи лојални на Исламска држава. Локалните власти потврдија дека бунтовниците вчера ја зазеле областа Чардара по дводневни напади на провладините сили. Талибанците исто така имаат позиции и во Гул Тепе, област која се наоѓа на северозапад од главниот град на провинцијата. Талибанците и Централно азиските милитанти почнаа офанзива во април. Многу од бунтовниците се инфилтрираа во северен Авганистан минатата година откако избегаа поради пакистанската воена офанзива во племенскиот регион Северен Вазиристан.

XS
SM
MD
LG