Достапни линкови

logo-print

Русија против трка за вооружување со западот


Јури Ушаков

Јури Ушаков

Кремљ соопшти дека Русија не сака да влезе во нова трка за вооружување со западот, бидејќи тоа ќе и штети на економијата на земјата. Советникот на претседателот, Јури Ушаков изјави дека се против такво нешто, бидејќи ги слабее економските капацитети на Русија. Тој го обвини НАТО дека се наближува до границите на Русија поради што властите се принудени да преземат мерки за да ги зачуваат нивните интереси и безбедност.

XS
SM
MD
LG