Достапни линкови

logo-print

ОН ја презема одговорноста за иранскиот хуманитарен брод за Јемен


Претставници на Обединетите нации во пристаништето во Џибути соопштија дека ја преземале одговорноста за помошта товарена во ирански брод упатен кон Јемен. Во бродот има 2500 тони помош во храна која сега ќе биде дистрибуирана преку програмата на ОН за храна. Бродот со помошта беше пренасочен кон Џибути вчера и покрај првичните планови да ја достават помошта директно до пристаниште во Јемен. Силите предводени од Саудиска Арабија побараа сите бродови кои пристигнуваат до јеменскиот брег да престанат да ги снабдуваат со оружје Хути бунтовниците. Саудиска Арабија и нивните сојузници, сунитиските муслимани речиси два месеца спроведуваат воздушни напади во обид да го вратат на власт јеменскиот претседател кој сега е во егзил во Ријад.
Иран пак ги поддржува Хутите но негира дека ги снабдува со оружје.

XS
SM
MD
LG