Достапни линкови

logo-print

Меркел бара забрзување на економските реформи во Грција


Германскиот канцелар Ангела Меркел

Германскиот канцелар Ангела Меркел

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека сака да разговара со нејзиниот грчки колега Алексис Ципрас на маргините на средбата на Источното партнерство во Рига. Меркел во зависност од тоа дали ќе се остварат можностите за разговор планира да го повика Ципрас да го забрза процесот на постигнување спогодба за економските реформи што се бараат од Атина. Според неа, преговорите со Грција за нови транши од кредитот „треба повеќе да се забрзаат отколку да се забават“.

XS
SM
MD
LG