Достапни линкови

logo-print

Дундроф номиниран за началник на Генералштабот на САД


Џозеф Дундроф

Џозеф Дундроф

Американските власти соопштија дека претседателот Барак Обама го номинирал генералот Џозеф Дунфорд, кој е командант и во авганистанската и во ирачката војна за нов шеф на Генералштабот. 59 годишниот Дунфорд ќе го замени генералот Мартин Демпси, кој се очекува да се повлече од функцијата во септември. Номинацијата на Дунфорд се очекува брзо да биде прифатена и од Конгресот.

XS
SM
MD
LG