Достапни линкови

logo-print

Американските власти ја проширија истрагата за нападот во Далас


Американските власти соопштија дека агенти на ФБИ вршат претрес на стан во Феникс во јужната држава Аризона, како дел од истрагата за претсрелката во близина на Далас. Во нападот беа убиени две вооружени лица откако отвориле оган надвор од местото каде што се одржувал натпревар на карикатури на Пророкот Мухамед. Медиумите јавија дека едниот напаѓач, во чија сопственост бил станот во Феникс бил познат на властите и бил осуден пред неколку години дека ги лажел федералните агенти за неговите планови за патување во Африка со цел да се приклучи наводно на терористичка група.

Властите соопштија дека двете лица од автомобил почнале да стрелаат врз припадници на службата за безбедност, по што полицијата возвратила на огнот. Иницијативата за одбрана на американската слобода го организираше натпреварот.

XS
SM
MD
LG