Достапни линкови

logo-print

Убиени цивили во воздушните напади во Сирија


Во вчерашните воздушни напади на коалицијата преводена од САД во провинцијата Алепо во северна Сирија загинале 52 луѓе, меѓу кои и деца, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон. Организацијата денеска соопшти дека по грешка биле нападнати цивили во село на источниот брег на реката Еуфрат и оти биле убиени членови на најмалку шест семејства. Најмалку 13 луѓе се исчезнати. Овие информации не може да бидат потврдени од независни извори. Меѓународната коалиција предводена од САД од септември минатата година бомбардираат цели на Исламската држава во Ирак и во Сирија.

XS
SM
MD
LG