Достапни линкови

logo-print

Руските власти заплениле имот на фирмата на Порошенко


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко

Руските власти заплениле дел од имотот на фабриката за слатки Рошен во сопственост на украинскиот претседател Петро Порошенко, која се наоѓа во градот Липецк. Компанијата соопшти дека руските власти намерно ги преземаат сите можни чекори да ја спречат продажбата на имотот на Рошен во земјата. Тие најавуваат дека ќе поднесат тужба за запленувањето на имотот кој бил вреден речиси 39 милиони долари. Порошенко вети дека ќе ја продаде компанијата.

XS
SM
MD
LG