Достапни линкови

ОБСЕ-Гласачите во Казахстан имаа ограничен избор


Гласањето на претседателските избори во Казахстан.

Гласањето на претседателските избори во Казахстан.

ОБСЕ соопшти дека гласачите на претседателските избори во Казахстан имале ограничен избор поради рестрикциите на слободата на говор и недостигот на вистинска опозиција. Шефицата на набљудувачката мисија, Корнелија Јонкер изјави дека партијата и претседателот Нурсултан Назарбаев, кој освои 97,7 од гласовите доминираат на политичката сцена и на гласачите не им бил понуден вистински избор и алтернатива. Според неа, останатите кандидати отворено ги пофалиле наводните успеси на Назарбаев, а медиумите се соочиле со значителни ограничувања.

XS
SM
MD
LG