Достапни линкови

logo-print

На изборите во Финска води опозицијата


Финската опозициска Партија на центарот води на вчера одржаните парламентарни избори пред партиите на владејачката коалиција на десницата и левицата. Финскиот премиер Александар Стуб ја призна победата на опозицијата, додека лидерот на Партијата на центарот Јуха Сипиле изрази задоволство од постигнатиот резултат. Доколку резултатот биде потврден тогаш нов премиер на Финска би бил 53 годишниот Сипиле.

XS
SM
MD
LG