Достапни линкови

logo-print

Клинтон утре ќе ја објави кандидатурата за претседател


Поранешната американска државна секретарка Хилари Клинтон утре се очекува да објави дека ќе се обиде да стане првата жена претседател на Соединетите Американски Држави. Клинтон која е и поранешната прва дама се очекува кандидатурата во својата Демократска партија да ја објави утре преку видео порака на социјалните мрежи. Таа во 2008 година ја загуби номинацијата од Барак Обама. Ако сега ја добие номинацијата во својата партија и стане кандидат на демократите Клинтон ќе се соочи со победникот од Републиканската партија. Меѓу кандидатите за претседател во таа партија, пак, е и поранешниот гувернер на Флорида Џеб Буш, брат на поранешниот претседател Џорџ Буш.

XS
SM
MD
LG