Достапни линкови

logo-print

САД очекуваат Грција да ги продолжи реформите


грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис

грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис

Вашингтон повторно ја повика Атина да состави програма на реформи која заслужува финансиска поддршка на нејзините доверители. Ова го соопшти американското министерство за финансии по вчерашниот состанок со грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис. Претходно Варуфакис во Вашингтон имаше состанок со Кристин Лагард, шефицата на Меѓународниот монетарен фонд кој е еден од грчките кредитори. По разговорите беше соопштено дека Грција до крајниот рок, четврток ќе му исплати на Фондот дел од долгот од 460 милиони евра.

XS
SM
MD
LG