Достапни линкови

logo-print

Јеменскиот лидер не го признава државниот удар во земјата


Бунтовниците Хаути во Јемен

Бунтовниците Хаути во Јемен

Јеменскиот лидер Абед Рабо Мансур Хади кој даде оставка од претседателската функција минатиот месец и пребега во јужниот дел на земјата ја повика меѓународната заедница да не го признава државниот удар од бунтовниците Хаути. Според него, сите акции преземени од шиитските бунтовници во главниот град минатиот септември се нелегитимни. Според соопштението, Хади повикува на национален дијалог во јужниот пристанишен град Аден или во градот Таиз, кои не се под контрола на бунтовниците.

XS
SM
MD
LG