Достапни линкови

logo-print

Затрупани четири лица во рудник за јаглен во БиХ


Босанските локални власти стравуваат оти во лизгање на земјиште во површинскиот коп на рудник за јаглен загинале најмалку четири лица. Инспекторот за рудници, Нурага Дурановиќ изјави дека се верува оти четирите лица биле затрупани во околу 5000 кубни метри почва и спасувачките екипи се обидуваат да ги откопаат.

Лизгањето на земјиштето во рудникот Дубраве во близина на градот Тузла се случило вчера, по што се верува дека бил предизвикан земјотрес. Според властите, лицата влегле во рудникот илегално најверојатно со цел да крадат јаглен.

XS
SM
MD
LG