Достапни линкови

logo-print

Хан во Скопје со предлог за решавање на кризата


Еврокомесарот за разговори за проширување Јоханес Хан

Еврокомесарот за разговори за проширување Јоханес Хан

Еврокомесарот за разговори за проширување Јоханес Хан за време на неговата денешна посета на Скопје со македонските политичари ќе разговара за решавање на политичката криза во земјата. Повторувајќи го повикот сите политички партии да се вратат во парламентот тој вчера во Брисел изјави: „Побарав од претставниците на главните политички партии во Европскиот парламент да направам сличен напор каков што имавме успех во Албанија каде што претставниците на Европскиот парламент, Кукан и Флекештајн успеаа да постигнат договор кој доведе до ситуација опозициската партија да се врати во парламентот и мислам дека тоа е добар пример. Бидејќи го засега парламентот, логично е Европскиот парламент а не комисијата да го направи тоа. Тие се подготвени да го сторат тоа и јас сум среќен и се надевам на успех“, изјави Хан.

XS
SM
MD
LG