Достапни линкови

logo-print

ОН усвои резолуција против финансирање на тероризмот


Советот за безбедност на Обединетите Нации усвои резолуција во насока на прекинување на изворите на финансирање на милитантната група на Исламската држава и филијалите на Ал Кеада, каква што е групата Нусра Фронт во Сирија.

Во текстот кој денеска е усвоен од страна на Советот од 15 нации, повикува на санкции против поединци и субјекти кои купуваата нафта од екстремистите и ги повикува земјите да преземат соодветни мерки да се спречи трговијата со предмети од културното наследство од Сирија. Слична забрана за антиквитети постои и во Ирак.

XS
SM
MD
LG