Достапни линкови

logo-print

ММФ не преговарале со Грција за отпис на долгот


Меѓународниот монетарен фонд денеска соопшти дека досега не преговарале со Атина за отпис на долгот на земјата. ММФ заедно со Европската унија и Европската централна банка ја сочинува „тројката“ кредитори на Грција. „Постои утврдена рамка за долгот во сегашната програма за спас и нема преговори за нејзина промена, соопштија од Фондот.

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис во изјава за италијанскиот весник „Република“ рече дека Атина започнала преговори со ММФ во врска со нејзиниот предлог за замена на грчкиот долг за државни обврзници, како дел од напорите на новата Влада за негово преструктуирање. Во рамки на програмата за спас одобрена од „тројката“ кредитори, на Грција во 2010 година и беше одборена позајмица од 240 милијарди долари, во замена за спроведување на строги мерки на штедње и приватизација на државните претпријатија.

XS
SM
MD
LG