Достапни линкови

logo-print

Милитантите на ИД бараат замена за вториот јапонски заложник


Милитантната група Исламска држава ја презеде одговорноста за егзекутирањето на јапонскиот заложник Харуна Јукава. Еден ден по објавувањето на снимката на неговата егзекуција милитантите соопштија дека тоа било направено бидејќи истече рокот до кога Јапонија требаше да плати 200 милиони долари за откуп на двајца јапонски заложници. Сега милитантите за ослободување на вториот заложник Кенџи Гото бараат ослободување на Саџида Ришваи, Ирачанка која се обидела да изврши самоубиствен напад и која сега е во затвор во Јордан.

XS
SM
MD
LG