Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ ја зголемува набљудувачката мисија во Украина


ОБСЕ соопшти дека планира да го зголеми за двојно бројот на набљудувачи во Украина до крајот на месецов. Набљудувачката мисија ќе биде зголемена од 250 на 500 лица, бидејќи безбедносната ситуација во источна Украина е подобрена. Но, според ОБСЕ, во земјата и понатаму има прекршувања на примирјето на дневна основа.

Повлекувањето на тешката опрема, како што наведуваат од ОБСЕ, што било договорено од сите засегнати страни во Минск во септември минатата година се уште не извршено.

XS
SM
MD
LG