Достапни линкови

logo-print

Косовскиот парламент ќе гласа за новата влада


Парламентот на Косово се очекува денеска да ја одобри новата влада предводена од Иса Мустафа, поранешен градоначалник на Приштина. Демократската партија на премиерот во заминување Хашим Тачи и опозициската Демократска лига на Иса Мустафа потпишаа договор за коалиција, чекор за кој се смета дека му става крај на ќорсокакот во кој западна Косово по изборите во јуни годинава. Според договорот, Мустафа ќе биде премиер, а Тачи министер за надворешни работи.

XS
SM
MD
LG