Достапни линкови

logo-print

Могерини во Турција


Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини за време на дводневната посета на Турција ќе побара поголема соработка во борбата против милитантите на Исламската држава, како и тоа Анкара да не ги поткопува санкциите на Европската унија против Русија. Могерини оцени дека нејзината посета е силен знак за стратегиската важност на односите меѓу двете страни. Преговорите за членство на Турција во Унијата почнаа во 2005 година.

XS
SM
MD
LG