Достапни линкови

logo-print

Иранските студенти бараат ослободување на лидерите на опозицијата


Хасан Рохани

Хасан Рохани

Иранската новинска агенција Фарс јави дека студентите побарале од претседателот Хасан Рохани да ги ослободи двајцата опозициски лидери кои веќе неколку години се во домашен притвор. Станува збор за Мир Хосеин Мусави и Мехди Каруби кои се во изолација од 2011 година откако ги водеа протестите, обвинувајќи за измама на претседателските избори во 2009 година кога беа поразени од претходникот на Рохани, Махмуд Ахмадинеџад.

XS
SM
MD
LG